پارچه

پارچه های پلی استر، پنبه یا مخلوط

پارچه های پلی استر، پنبه یا مخلوط2

در این مقاله قصد داریم به ویژگی های پارچه های پلی استر، پنبه یا مخلوط بپردازیم، پیرامون این موضوع کاربردهای پارچه پلی استر پنبه، تفاوت پارچه پلی استر با پارچه های پنبه ای و همینطور قیمت این پارچه را برای شما عزیزان شرح می دهیم.

این روزها با توجه به نیازمندی های انسان برای انواع پارچه های طبیعی و مصنوعی طیف متنوعی از الیاف را به راحتی می توان تهیه کرد، توانایی انسان جهت تولید و ارائه انواع پارچه ها بدون هر گونه عیبی سبب شده است که تصمیم به تولید پارچه های بگیرند که مخلوطی از دو یا چند الیاف طبیعی و مصنوعی است.

پارچه های پلی استر، پنبه نیز از ترکیب مناسب دو یا چند الیاف به هم تابیده شده به وجود آمده است. به این معنی که نخ های موجود در پارچه هر کدام به تنهایی مخلوطی از چند الیاف گوناگون است.

برخی از ترکیبات موجود در پارچه همچون الیاف سلولزی همراه با دیگر الیاف های مصنوعی برای به وجود آوردن پارچه هایی با ویژگی های خاص در تمام دنیا مورد قبول واقع شده اند. استفاده از این نوع پارچه ها در تولید و دوخت لباس های مختلف و دیگر کالاها با سرعت در حال گسترش است. برخی شرایط این نوع پارچه ها همچون نحوه قیمت گذاری و صادرات آن موجب استفاده های گسترده از پارچه های مخلوط شده است.

 

در بسیاری از موارد با مخلوط پارچه کیفیت کم دیگر الیاف را به خوبی می توان کاهش داد و به این صورت محصول جدید تبدیل به یک پارچه مرغوب و کاربردی می شود. لازم به ذکر است که انجام ترکیبات درست لازمه داشتن اطلاعات کافی در رابطه با انواع الیاف است. چنانچه بتوانید به توانایی لازم در این خصوص دست پیدا کنید می توانید با کیفیت ترین پارچه را با ترکیب چند الیاف تولید کنید.

ویژگی های نخ های پلی استر، پنبه

از ویژگی های قابل توجه نخ های پلی استر پنبه می توان خواص کششی بالا و همینطور استحکام بسیار بالای آن را نام برد، مهم ترین کاربرد آن در تولید پارچه است که در کیفیت های متفاوتی به کشور ما صادر می شود.

بیشترین درخواست ها در بازار برای تهیه پارچه های گوناگون با کاربردهای متفاوت مربوط به نخ های پلی استر، پنبه است. خواص جداگانه در هر کدام از این الیاف سبب می شود تا خواصی منحصر به برد با ترکیب هر دوی آن ها به وجود آید.

محصولات گوناگونی از ترکیب الیاف های پلی استر و پنبه می توان تولید کرد و در اکثر موارد میزان الیاف پلی استر کمتر از الیاف پنبه است. با این دلیل که پارچه تولید شده در برخورد با پوست حساسیت ساز نباشد و نرمی و راحتی را در لباس های تولید شده به خوبی بتوان احساس کرد.

درصد ترکیب شده الیاف

می توان گفت در بیشترین موارد درصدی که برای ترکیب الیاف و تولید پارچه های پلی استر پنبه استفاده می شود به صورت 65 به 35 است، یعنی تنها 35 درصد از پارچه از الیاف پلی استر تشکیل شده است.

اما این تنها ترکیب این نوع پارچه نیست، سایر ترکیبات استفاده شده در پارچه های پلی استر پنبه به صورت زیر است:

 • 33 – 67
 • 50 – 50
 • 30 – 70

همانطور که ذکر کردیم در این فهرست هم کمترین درصد متعلق به الیاف پلی استر و بیشترین به پنبه اختصاص دارد.

چنانچه دوام بالا و درخشندگی موجود در الیاف پلی استر با نرمی و لطافت الیاف پنبه ترکیب گردد بهترین پارچه ها برای استفاده در تولید پیراهن ها، لباس های ورزشی و … موجود در بازار تولید می شوند.

ویژگی ها

همانطور که گفتیم پارچه پلی استر مخلوطی از الیاف های طبیعی و مصنوعی است، وجود الیاف متفاوت در این پارچه سبب شده است که پارچه حاصل شده از این ترکیب خواص و ویژگی متفاوتی با سایر پارچه های تولید شده داشته باشد و به همین دلیل درخواست ها جهت تولید پارچه پلی استر بیشتر از دیگر پارچه های موجود در بازار است. در زیر به برخی از این ویژگی اشاره می کنیم:

 • مقاوم در برابر آب
 • مقاوم در برابر گرد و خاک
 • مقاوم در برابر سایش
 • نرمی و لطافت بالا
 • عایق رطوبتی و دوام بسیار بالا
 • ضد بو
 • ضد آلرژی
 • قابلیت شستشو با دست و ماشین لباسشویی
 • ضد چروک

وجود این ویژگی ها در پارچه های پلی استر سبب شده است که محبوبیت خاصی در میان افراد مصرف کننده پیدا کند. خاصیت ضد چروک بودن در این پارچه ها نیاز به اتوکشی در آن ها را از بین برده است بسیار خوش حالت هستند و در صورت لکه دار شدن به سادگی و با استفاده از مواد شستشو لکه به وجود آمده کاملا از بین می رود.

گفتنی است که به دلیل کاربردهای زیاد در این نوع پارچه فروش آن نیز کاملا متفاوت است. به این معنی که می توانید هم به صورت حضوری و هم آنلاین پارچه مورد نظر خود را خریداری کنید.

12 کاربرد پارچه های پلی استر پنبه یا مخلوط

1 ) لباس های ورزشی

2 ) کت و شلوار

3 ) ملحفه، روپوش و کیسه خواب ها

4 ) کفش و کتونی ها

5 ) نخ های مورد نیاز جهت خیاطی و دوخت و دوز

6 ) مبلمان و سایر اساسیه های منزل که با پارچه تولید می شوند

7 ) منسوجات

8 ) انوع کیف و چمدان ها

9 ) الیاف به کار برده شده در ماشین همچون کمربند ایمنی

10 ) فرش

11 ) روفرشی

12 ) پتو

تفاوت قیمت

پارچه های پلی استر در دسته منسوجات قرار دارند و به دلیل متنوع بودن آن ها در طرح و نقش و جنس الیاف، قیمت آن ها نیز بسیار متفاوت است.

علاوه بر موارد ذکر شده عواملی دیگر چون قیمت نفت نیز که در قیمت الیاف پلی استر تاثیر می گذارد می تواند قیمت تولیدی پارچه پلی استر پنبه را کاهش و یا افزایش دهد، لازم به ذکر است که در هر شرایطی و با هر قیمتی باز هم قیمت الیاف پنبه به دلیل طبیعی بودن آن بیشتر از الیاف پلی استر است.

تولید کننده ها

همانطور که اطلاع دارید و در بالا گفته شده پارچه های پلی استر تولید شده از الیاف مصنوعی هستند که دارای مواد شیمیایی فراوانی همچون متیل ترفتالات و منو اتیلن گلیکول است، این الیاف در بسیاری از موارد یک جایگزین خوب برای الیاف طبیعی محسوب می شود.

وجود مواد شیمیایی متفاوت و نحوه تولید آن سبب شده است که نیاز کارخانه های تولید پلی استر و پارچه پلی استر به متخصصان با تجربه و کار بلد و همینطور دستگاه های مناسب و پیشرفته بیشتر از هر مورد دیگری باشد. به همین دلیل بسیاری از کارخانه ها جهت تولید پارچه پلی استر در ترکیب الیاف سعی دارند مقدار بیشتری از پلی استر خالص به کار ببرند، تا بتوانند درصد مواد شیمیایی در آن را به مقدار زیادی کم کنند.

از دیگر الیاف قابل ترکیب با الیاف پلی استر برای تهیه پارچه الیاف ویسکوز را می توان نام برد.

تشخیص پلی استر و پنبه

تشخیص جنس پارچه با سوزاندن

روش های  تشخیص

 • سوزاندن قسمتی از پارچه

یکی از روش هایی که می توان پارچه پلی استر پنبه را شناسایی و مقدار درصد پنبه داخل آن را تشخیص داد سوزاندن قسمتی از پارچه است، به طور معمول چنانچه پارچه های مذکور  در برابر حرارت قرار داده شوند حالت جمع شوندگی به خود می گیرند، هر مقدار که میزان خمیری شدن در این پارچه کمتر باشد می توان گفت درصد الیاف موجود در آن بیشتر از الیاف پلی استر است.

 • درخشندگی در پارچه

درخشندگی پارچه نیز همانند فرم سوختن که در بالا ذکر کردیم به شما نشان می دهد که هر مقدار پارچه درخشان تر باشد به این معنی است که درصد بیشتر ترکیب پارچه از الیاف پلی استر تشکیل شده است.

 • لمس پارچه

به طور طبیعی پارچه هایی که در تولید آن ها از الیاف طبیعی بیشتری استفاده شده است لطیف تر هستند و اما پارچه هایی که الیاف پلی استر در آن ها بیشتر است لطافت کمتری به نسبت دیگر پارچه ها دارد.

 • بو کردن

به میزان الیاف پلی استر به کار رفته در ترکیب پارچه بوی پارچه نیز متفاوت است، به طور کلی می توان گفت پارچه هایی که از این الیاف تولید می شوند بویی مشابه بوی پلاستیک دارند و درجه این بو با توجه به کم و زیاد بودن درصد پلی استر موجود در پارچه ضعیف تر و یا بیشتر تر خواهد بود.

دلیل ترکیب الیاف پلی استر و پنبه

 • کیفیت بهتر:

اصلی ترین و بارز ترین دلیل در مخلوط کردن الیاف، تولید پارچه ای با کیفیت تر، بدون وجود هر گونه عیب و نقصی است. ترکیب الیاف پلی استر و پنبه سبب می شود که ضعف پارچه ها از بین برود و پارچه جدید تولید شده ضعف پلی استر در جذب آب که تقریبا صفر درصد است و ضعف پارچه پنبه ای در چروک شدن را دیگر نخواهد داشت.

 • ظاهر پارچه

از دیگر مواردی است که با ترکیب الیاف ها با یکدیگر بهبود پیدا می کند، به طور مثال الیاف پنبه هیچ گونه درخشندگی از خود ندارد و این مورد زمانی که در هنگام تولید با درصد مشخصی از الیاف پلی استر مخلوط شود رفع می شود و پارچه حاصله درخشندی خاصی خواهد داشت.

 • کم شدن هزینه ها

یکی دیگر از دلایل مخلوط الیاف پلی استر و پنبه است، همانگونه که می دانید الیاف پنبه به دلیل طبیعی بودن قیمت بسیار بالایی دارد و ترکیب آن با الیاف پلی استر موجب می شود پارچه تولید شده ارزان تر از پارچه ای باشد که فقط از الیاف پنبه ساخته شده است، همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم درصد پنبه و پلی استر نیز در تعیین قیمت و کم یا بیشتر بودن آن تاثیر مستقیم دارد.

 • تولید رنگ

یکی دیگر از دلایل ترکیب الیاف در تولید پارچه است، به این معنی که برخی از الیاف بدون رنگ هستند و این ترکیب موجب می شود که پارچه تولید شده با الیاف مورد نظر رنگ الیاف دیگری را جذب کند و به این صورت یک پارچه رنگی خواهیم داشت.ممکن است ریسیدن الیاف به تنهایی دشوار باشد و یا در برخی موارد ممکن نباشد، در خصوص ترکیب الیاف پلی استر و پنبه نیز می توان گفت این ترکیب موجب بهبود حالت ریسندگی می شود.

به طور معمول ترکیب الیاف ممکن است در دو مرحله انجام گردد، به این صورت که گاهی این ترکیب در زمان ریسندگی و گاهی پیش از آغاز ریسندگی صورت گیرد.

در برخی موارد پارچه هایی که دارای ترکیب بالایی هستند از چندین الیاف تشکیل می شوند، اما در مواردی دیگر از نخ فقط جهت تهیه فیبر استفاده می شود. به طور معمول دو نوع نخ برای تار و پود پارچه به کار می رود که به ترکیب این نخ ها بافت مخلوط می گویند.

تفاوت پارچه های پلی استر و پنبه

 • قابلیت تنفس

می توان گفت قابلیت تنفس در الیاف طبیعی همچون پنبه از اصلی ترین ویژگی های این الیاف به شمار می رود زیرا می تواند رطوبت و هوای گرم را به خوبی از خود عبور دهد، اما این ویژگی در الیاف مصنوعی همچون پلی استر برعکس است یعنی مانع از عبور هوا و جذب گرما می شود که ممکن است اذیت کننده باشد.

 • آلرژی زا بودن الیاف

برخی از الیاف مصنوعی چون پلی استر به دلیل وجود ترکیبات شیمیایی در آن ها ممکن است در هنگام ارتباط با پوست حساسیت ایجاد کنند، در حالی که این مشکل در الیاف پنبه وجود ندارد و ترکیب آن ها با یکدیگر این واکنش پوستی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

 • اشتعال زایی

الیاف پلی استر به خاطر وجود ترکیب های شیمیایی به شدت اشتعال زا هستند و می بایست از قرار دادن آن ها در مقابل حرارت خود داری کنید.

 • الکتریسیته ساکن

وجود الکتریسیته ساکن در الیاف مصنوعی مانند این الیاف که در پارچه هایی همچون رو تختی و یا لحاف به کار برده می شود ممکن است موجب بی خوابی و ایجاد استرس شود.

 • محیط زیست

پارچه هایی که از الیاف مصنوعی تولید شده اند به دلیل مصنوعی بودن آن ها امکان تجزیه شدن را ندارند اما الیاف طبیعی مانند پنبه به خوبی به محیط زیست بر می گردند و تجزیه می شوند.

با توجه به موارد ذکر شده و وجود معایبی در الیاف پلی استر به دلیل درخواست های بالا و احتیاجات بازار به پارچه های متنوع نیاز به این الیاف در تولید و تهیه پارچه و نساجی ها ضروری است و نمی توان آن را کنار گذاشت، علاوه بر این ترکیب الیاف پلی استر با دیگر الیاف بسیار مناسب و کاربردی است، همانگونه که در بالا شرح دادیم این ترکیبات موجب حذف بسیاری از معایب و مشکلات پارچه ها خواهد شد و می توان گفت این ترکیبات در جهت افزایش خواص و ویژگی های پارچه ها سال ها است به کار برده می شود.

مراحل تولید

 • تولید الیاف پنبه

همانطور که می دانید پنبه از طریق یک گیاه تولید می شود و فرآیند آماده کردن آن پیش از تبدیل شدن به پارچه صورت می گیرد، پنبه ها پس از رشد می بایست از گیاه جدا شوند و بعد از انجام فرآیند جدا کردن یا برداشت آن لازم است که مرحله ای به اسم جینینگ را بگذرانند و پس از آن جهت تبدیل شدن به نخ برای تولید پارچه به نساجی فرستاده شوند.

 • تولید الیاف پلی استر

با توجه به مطالب ارائه شده در بالا پلی استر که یک الیاف مصنوعی است و از نفت به وجود می آید لازم است که سه مرحله را جهت تبدیل شدن به الیاف و سپس پارچه شدن را بگذراند.

گام اول در تولید این الیاف پلیمریزاسیون چگالشی نام دارد، این روش برای گرم کردن اسید و الکل انجام می شود و بعد از به وجود آمدن یک واکنش به اسم پلیمریزاسیون ماده به دست آمده سرد می شود و سپس به شکل تراشه ها در می آیند.

گام دوم ذوب کردن تراشه های به دست آمده در فرآیند ابتدایی کار است، این تراشه برای خارج شدن از دستگاه اولیه با استفاده از اسپینرها به خارج از دستگاه هدایت می شوند. سپس مواد ذوب شده بر اثر قرار گرفتن در جریان هوا خنک می شود و پس از آن مواد سرد شده را به دور استوانه ها حلقه می زنند، و الیاف به دست آمده در این مرحله را مجددا در گرم می کنند تا بتوانند الیاف تهیه شده را چندین برابر از طول اولیه خود کش بیاورند، حال می توان گفت الیاف پلی استر جهت تولید پارچه آماده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *