پارچه

پارچه های مجلسی

پارچه مجلسی

این مقاله به شما کمک می کند که انواع پارچه مجلسی را بشناسید. درباره آن ها اطلاعات کسب کنید و متوجه شوید که این پارچه ها را از کجا خریداری کنید و قیمت آن ها در چه نرخی است و تمام باید ها و نباید ها را درباره این پارچه به شما می گوییم.اگر خیاط هستید و درحال اطلاعات کسب کردند از این نوع پارچه ها هستید نیز باید بگویم که این دقیقا مطلبی است که پرسش های ذهنتان را پاسخ می دهد. تنها کافی است که با من تا پایان این مقاله کاربردی همراه باشید.

ویژگی پارچه های مجلسی

باید بدانیم اول که پارچه مجلسی زنانه چیست تا بعد به مباحث دیگر نیز بپردازیم.

به پارچه‌هایی که برای دوخت لباس مجلسی و یا لباس های شب استفاده می کنند؛ پارچه مجلسی گفته می‌شود. جنس پارچه به کار رفته در لباس مجلسی ازنوع براق تا مات و از نرم به سخت بودن آنها متفاوت می باشد.

امروزه در بازار انواع بسیار زیادی از پارچه‌های مجلسی با طرح ها رنگ های متنوع وجود دارد که برخی از آن پارچه ها گاهی ترند می شوند. یعنی یک دوره زمانی روی مد میوفتند به طوری که وقتی به مجلسی می روید متوجه آن خواهید شد که اکثر افراد پیراهن های مجلسی یک جور پوشیده اند و یا پیراهن هایشان از نظر پارچه شباهت های بسیار زیادی به یکدیگر دارند.

اما لباس های مجلسی که به دلایل مختلف مثل رنگ، پارچه، جنس و مدل دوخت آن ترند می شوند وهمانطور که بسیار سریع روی مد آمدند و همه گیر شدند خیلی زود نیزبرای افراد خسته کننده می شوند. اما یه سری از پارچه های مجلسی نیز هستند که وقتی با آنها پیراهن های شیک و مجلسی دوخته می شود همیشه هم قشنگی و زیبایی خود را در هر زمان و سالی حفظ میکنند و نمی توان گفت که این مدل دلمان را زده است و یا از این سبک خسته شده ایم.

میدانید چرا؟ زیرا اگر در تولید یک پیراهن مجلسی تمام باید ها و نباید ها را سنجیده باشید و بدانید که نیاز مشتری هایتان چیست؟ و چه لباسی می تواند همیشه ترند و معروف بماند به طوری که کسی از آن ها دل نکند. اینها مهارتی است که شما باید بدانید واز پارچه ها و رنگ هایی در پیراهن های خود استفاده کنید که همیشه بتواند در هر زمان مورد نیاز فرد شود.

در حال حاضر لباس های مجلسی بسیار برای ما زنان و دختران مورد اهمیت است. همه می خواهند که بهترین لباس را پوشیده و درآن شب به درخشند اما نکته مهم این است که طراحی لباس مجلسی با اصول و مبانی استایل شناسی، خوش پوشی و مد روز بسیار ارتباط عمیقی دارد. معمولا این نوع لباس ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشند.

نکات مهم در طراحی لباس مجلسی

در طراحی لباس های مجلسی و شب باید نکاتی را رعایت نمود یا اگر شما خریدار پارچه نیز هستید این نکات به شما کمک به سزایی می کند. یکی از این موارد :

 • انتخاب درست پارچه مجلسی: خب پارچه های گوناگونی هر روزه به بازار می آیند و طراحان با ترکیب های خاص و رنگ های متنوع لباس های چشم گیری را طراحی کرده و سپس می دوزند. اما نکته بسیار مهم این است که برای این که لباس شما نیز بعد مدت کوتاهی از مد نیوفتد در انتخاب پارچه، جنس و نوع آن دقت کافی را داشته باشید.
 • هارمونی رنگ ها را در انتخاب پارچه رعایت کنید: اگر که لباسی طراحی کرده اید که هارمونی رنگ ها در آن رعایت نشده باشد زیاد ازآن استقبال نمی شود. شما حتی اگر خریدار هستید باید در انتخاب لباس مجلسی دقت کافی را داشته باشید.
 • کیفیت پارچه را ارزیابی کنید: با لمس کردن پارچه، متوجه خواهید شد که وزنی سبک و یا تو پر دارد و همچنین ضخامت و اطلاعاتی از این نظیر به دست می آورید که برای خرید پارچه به شما خیلی کمک می کند.

این چند نکته به شما کمک اساسی می کند تا پارچه خوبی انتخاب نمایید وجنس، رنگ ، کیفیت آن ها را مقایسه و ارزشیابی کنید.

انواع پارچه های مجلسی

در کل باید بگیم که پارچه های مجلسی نیز خود به دو دسته زیر تقسیم می شود،ساده و کارشده در ابتدا نوع ساده رامورد بررسی قرار میدهیم.

انواع مجلسی ساده:

منظورما از پارچه ساده، پارچه‌هایی است که طرح و نقش و نگاری ندارند. پارچه های ساده همیشه از استقبال بیشتر بر خوردارهستند. از پارچه های ساده معمولا در اکثر جاها استفاده می کنند زیرا که طرح ندارد و میتوان که با هر ترکیب و رنگی آن ها را ست کرد و مشکلی پیش نمیاید.

گاهی برخی پارچه‌های ساده مجلسی را حتی به عنوان شال و… نیز مورد استفاده قرار میدند. معمولاً خانم‌هایی که خیلی ساده هستند و به لباس های ساده و شیک علاقمند هستند در انتخاب لباس خود از پارچه های ساده استفاده می کنند. از ویژگی های بسیار خوب لباس های مجلسی ساده این است که در هرمکان و مناسبتی می توان آن ها را پوشید.

رنگ تک رنگ این پارچه ها طیف و هارمونی زیادی را تشکیل میدهد. این پارچه نیز در انواع متفاوتی از نظیر صاف، نازک، ضخیم، کشی، غیر کشی، براق و مات وجود.

در ادامه مطلب به معرفی مواردی از پارچه های ساده می پردازیم. برخی از پارچه های ساده ای که معرفی می کنیم به شما گاهی در لباس های مجلسی غیر ساده نیز استفاده می شوند. پس شما نباید فکر کنید که این پارچه ها فقط مخصوص این پارچه است.

 1. حریر:

این نوع پارچه وزن بسیار کم دارد و معمولا شما ویژگی های این پارچه منحصر فرد را می دانید. ویژگی‌هایی که این پارچه دارد از قبیل شفافیت، صافی، چروک پذیری کم، لطافت بالا و… است. بافت ساده این پارچه باعث شده است که بتوانیم این پارچه را در سبک های متفاوتی بدوزیم و استفاده کنیم.

باید گفت که پارچه حریر یک از متنوع‌ترین از انواع پارچه ها می‌باشد که دردسته های متفاوتی تولید و استفاده می شود.

 1. پارچه لمه:

پارچه لمه یکی از پرطرفدار ترین پارچه ها در دوخت لباس های مجلسی می باشد. این پارچه بسیار خوش دوخت است و زیبایی که دارد را نمی شود توصیف کرد و حتما شما باید از نزدیک این لباس مجلسی زیبا را ببینید.

از ویژگی های بسیار مهم که ما می توانیم به آن اشاره کنیم این است که پارچه های لمه به سادگی برای پیراهن های مجلس مورد استفاده قرار میگیرد و لازم نیست که شما به آن پارچه دیگری اضافه کنید. همچنین این پارچه حالت کشی دارد که مناسب همه نوع سایز می باشد و زرق و برق و درخشش آن معمولا چشم ها را به خود خیره می کند.

پارچه لمه در دوخت لباس‌های رسمی و شیک بیشتر کاربرد دارد. ولی امروزه انواع متفاوتی از لباس ها، از طریق این پارچه ها دامن ها و… از این پارچه استفاده می کنند. درست است که یک ایده جدید است ولی خلاقانست و این بسیار عالی است. بافت این پارچه از ریز بافت هایی به وجود آمده است.

یه ویژگی خوب پارچه های لمه این است که با ضخامت و پوشش مناسبی که دارند بدن را کاملا می پوشانند و شرایط راحتی را نیز به وجود می آورد..

 1. پارچه ساتن:

پارچه ساتن تشکیل شده از موادی عبارت اند از پنبه، پولیستر، ابریشم، و… می باشد. این پارچه به دلیل آن که بسیار نازک است به مراقبت زیاید نیازدارد؛ زیرا که ممکن است نخ کش شوند و دچار مشکل شما باشند. از ویژگی های خوبی که می توان از پارچه ساتن نام برد لطافت خوب آن، صاف بودن، براقیت زیاد و… مواردی از این قبیل نام برد.

پارچه ساتن در لباس های مجلسی کاربرد به خصوصی دارد. ساتن ازطریق دسته های متفاوتی مثل آمریکایی، پشت کرپ، فرانسه و… تولید می شود. به دلیل ویژگی‌هایی خوبی که پارچه ساتن دارد و ما آن را برایتان شرح دادیم؛ معمولا انتخاب خیلی از زنان و به ویژه عروس ها این پارچه است که برای خود انتخاب می کنند.

 1. پارچه مخمل:

پارچه مخمل یکی ازبهترین پارچه ها در دوخت لباس ها مجلسی ساده است. پارچه مخمل حالتی سه بعدی دارد از ویژگی های دیگر این پارچه این است که این لباس حالتی لوکس و گران‌قیمت دارد. وقتی این پارچه را لمس می کنید حس بسیار لذت بخشی به شما دست می دهد؛ آن هم به دلیل این است که بافت نرمی در تولید این پارچه به کار گرفته شده است. این پارچه بیشتر در لباس های پاییزی و زمستانی مورد استفاده افراد قرار می گیرد زیرا که جنس این لباس نسبتا ضخامت زیادی دارد.

قطعا شما نیز اگر اسم پارچه مخمل را بشنوید، حس پارچه ای لوکس وگران در ذهنتان شکل می گیرد. درست است؟ زیرا که در ذهن ما پارچه مخمل این گونه تعریف شده است. تاریخچه این پارچه به 4000 سال پیش بر می گردد که اگر اشتباه نکنم توسط چینی ها این پارچه به دست رسید. پارچه مخمل برای لباس های شب و مجلسی بسیار مناسب است. از این پارچه حتی برای روکش مبلمان، پرده ها و… استفاده می کنند و در بازار بسیار شناخته شده است.

 1. پارچه دیسکو:

پارچه دیسکو پاچه ای است که امروزه به بازار آمده و جنس این نوع پارچه این گونه است که از نخ های براق تشکیل شده است. و جنس براق دارد این پارچه ها معمولا کشی هستند و مناسب هر نوع سایز هستند که این خبربسیار خوبی است.

این پارچه برای لباس مجلسی مناسب است و تن خور خوبی دارد که همه را علاقمند می کند. پارچه دیسکو از خانواده پارچه لمه است و تنها تفاوتی که این پارچه را نسبت به پارچه لمه متفاوت می سازد این است که جنس لمه بسیار ضخامتش بیشتر است و مناسب فصل گرما نیست.

این مواردی از پارچه های مجلسی ساده بودند. حال می خواهیم پارچه های مجلسی طرح دار را به شما معرفی کنیم.

انواع مجلسی کار شده:

 • پارچه پولکی:

پارچه پولکی به دلیل براقیتی که دارد تمامی چشم ها را به خود خیره کرده و افراد را جذب این نوع پارچه می کند. این پارچه از قدیم مورد توجه افراد قرار گرفته بود که حتی امروزه نیز خیلی از افراد چنین لباس هایی را می پوشند.

از ویژگی های خوب این پارچه میتوان به براق بودن و رنگ‌بندی شاد آن اشاره کرد. معمولا اکثر افرادی که این نوع پارچه را برای لباس مجلسی خود انتخاب می کنند در رده سنی خانم های 25تا 30 ساله تخمین زده می شود.

این پارچه را میتوان از اصیل ترین پارچه ها دانست. این پارچه نه تنها در دوخت لباس های مجلسی کاربرد دارد. بلکه در دوخت انواع لباس نیز از این پارچه استفاده می شود. در کل از این پارچه بیشتر برای لباس های مجلسی کار شده استفاده می کنند اما این پارچه انواع متفاوتی دارد.

این پارچه به دلیل جنس و نوع آن مناسب پیراهن های راحتی به هیچ عنوان نیست. دوخت این لباس ها برای لباس های راحتی و خنک،‌ کار بسیار خنده داری است که یک فرد می تواند انجام دهد.

 • پارچه شنی:

از جمله‌ پارچه‌هایی مجلسی، پارچه شنی است. این پارچه از هزارن اکلیل ساخته می شوند به همین دلیل است این اسم این پارچه را این چنین نام گذاری کردند. از ویژگی های بسیار خوب این پارچه می توان به ظاهر بسیار زیبا و براقیت آن اشاره نمود.

خیلی از افراد دوست دارند همیشه لباس هایی خریداری کنند که همیشه در آن برق بزنند و چشم گیر باشند. از نظر ما این چنین لباس ها اگر با پارچه شنی دوخته شوند قطعا نیاز شما را برطرف می نمایند.

پارچه‌های شنی تنها برای دوخت های مجلسی استفاده می شود. حالا میتواند این دوخت ها متفاوت باشد برای مثال یک لباس عروس باشد و یا یک پیراهن مجلسی !!

 • پارچه گیپور:

این نوع پارچه تشکیل شده از الیاف و پنبه می باشد. وزن بسیار سبکی که این پارچه دارد برای فصل های بهارو تابستان بسیار مناسب می باشد. این پارچه مانند پارچه توری و دانتل پر از نقش و نگار و گل بوته ها هستند.

برای دوخت لباس‌های مجلسی پارچه گیپور استفاده می شود که فوق العاده زیبا است. این چنین لباس ها گاها دردوختشان ازآستر استفاده می کنند. طراحان از پارچه گیپور در طراحی لباس هایشان استفاده می کنند که این کار باعث می شود که لباس شان شیک تر به نظر بیاید.

این هم چند موارد از لباس های مجلسی کار شده و طرح دار که برایتان شرح دادیم. البته این چند موارد کوتاه بود که بیان کردیم. وگرنه در این خصوص پارچه های بسیار زیادی موجود است.

خرید

خرید پارچه مجلسی را می توانید مانند تمام پارچه های دیگر، از سایت پارچزون خریداری کنید. اگر شما از آن دسته افراد هستید که به خرید اینترنتی علاقه دارید با گشتن پارچه مورد نظرتان و انتخاب آن سایت چیتلند می توانید به راحتی کالای خود را خریداری کنید.

قیمت

قیمت پارچه مجلسی بستگی به نوع، جنس، کیفیت، رنگ و ویژگی هایی که آن پارچه دارد. یعنی قیمت ها به عواملی متفاوت بستگی دارند. حال نمی توان که قیمت دقیقی را روی پارچه های مجلسی گذاشت. به این دلیل که نرخ های پارچه ها متغیر می باشند و ما نمی توانیم که قیمتی روی هر کدام از پارچه مجلسی بگذاریم.اما دوست عزیز اگر قیمت ها برایتان بسیار مهم است، با همکاران ما در تماس باشید و از قیمت های دقیق و به روز مطلع شوید.

4 دیدگاه در “پارچه های مجلسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *