پارچه

کاربرد و ویژگی پارچه وال

کاربرد و ویژگی پارچه وال 2

محصولات پارچه وال

برای خرید پارچه به فروشگاه پارچه زون سر بزنید

به طور معمول با شروع فصل تابستان همه به دنبال تهیه پارچه هایی مناسب برای این فصل هستند. پارچه وال می تواند بهترین گزینه برای دوخت انواع لباس های مورد استفاده در روزهای گرم و سوزان تابستان باشد. چنانچه در رابطه با انواع پارچه های وال و کاربردهای آن هیچ گونه اطلاعی ندارید توصیه می کنیم مقاله ما را دنبال کنید، ما در این بخش علاوه بر پرداختن به جنس و کاربرد پارچه وال شما را با ویژگی های منحصر به فرد این نوع پارچه نیز آشنا می کنیم.وال نوعی پارچه سبک و خنک است. کاربرد زیادی در مانتو و شومیز دارد. مناسب بهار و تابستان می باشد.

تاریخچه پارچه وال

از پوشش انسان های اولیه تا به حال چنانچه به نوع و جنس پارچه های به کار رفته در لباس انسان ها بپردازیم به بیش از یک هزار نوع پارچه و یا استری های مختلف بر می خوریم . پارچه وال یکی از این هزار نوع پارچه تولید شده از گذشته های دور تاکنون است که به دلیل وجود ویژگی ها و مزایایی که دارد همواره توانسته است جایگاه خود را در بازار و تولید انواع لباس های مورد نیاز افراد حفظ نماید.

در گذشته ابتدا استفاده از پارچه وال بیشترین کاربرد را در طراحی و تولید لباس های مجلسی و رسمی زنانه داشته است .اما به مرور زمان و تغییرات ایجاد شده در نوع الیاف به کار رفته و متنوع شدن طرح ها در این نوع پارچه کاربرد هایی دیگر نیز به این پارچه افزوده شد .به گونه ای که بانوان حداقل یک یا دو نمونه از این پارچه را در کمد لباس های خود دارند.

شناخت پارچه وال

واژه وال تغییر یافته کلمه انگلیسی voil است که در ترجمه به معنی حریر است و بیشتر برای پارچه هایی به کار برده می شود که در جنس های مصنوعی که با الیاف پلی استر و ویسکوز تولید می شوند استفاده می گردد.

به طور معمول پارچه وال از الیاف طبیعی پنبه و الیاف مصنوعی پلی استر تولید می شود که با توجه به نوع و کاربرد پارچه ترکیب این دو الیاف با درصدهای متفاوتی در فرآیند تولید انجام می شود.

ویژگی های پارچه وال

همانند هر پارچه و کالای دیگری که خصوصیات و ویژگی های خاص و منحصرفه فرد خود را دارند پارچه وال نیز دارای ویژگی هایی است که آن را از سایر پارچه های موجود در بازار متمایز می سازد. این ویژگی ها به شرح زیر هستند:

 • تراکم بسیار بالا در الیاف به کار برده شده در مرحله تولید
 • وجود بیشترین تعداد نخ در بافت، در مقایسه با سایر پارچه ها
 • داشتن ظرافت و لطافت بسیار بالا
 • دارای وزن سبک
 • بسیار مقاوم
 • دارای بافتی بسیار ساده
 • داشتن تنوع در انواع رنگ های خاص و متفاوت
 • تولید در انواع حالت های توری شکل
 • داشتن تنوع در طرح ها
 • ضد حساسیت
 • ایجاد خنکی در بدن
 • آثار این پارچه در هنگام استفاده بر روی بدن به جا نمی ماند.

کاربرد پارچه وال

 • مناسب در طراحی و تولید انواع مانتوهای بهاره و تابستانه
 • مناسب در تهیه انواع شومیزها
 • مناسب در طراحی و دوخت انواع پیراهن ها
 • مناسب و کاربردی جهت خرج کار
 • مناسب در تولید انواع لباس زیر ها
 • مناسب جهت دوخت دامن
 • مناسب برای دوخت چادر
 • مناسب و کاربردی در طراحی و دوخت انواع لباس شب های زنانه

از دیگر کاربردهای پارچه وال می توان به طراحی و تولید انواع شال های تابستانه نیز اشاره کرد که به خوبی می توانید با هر نوع لباسی ست کنید، گفتنی است که جهت تولید لباس ورزشی های زنانه نیز بسیار مناسب و کاربردی است.

انواع پارچه وال

با در نظر گرفتن روش تولید پارچه های وال می توان گفت در دو نوع زیر تولید می شوند:

1 . پارچه وال طبیعی : همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم الیاف به کار رفته در پارچه وال با دو نوع الیاف پنبه و الیاف پلی استر تولید و ارائه می شود که در خصوص پارچه وال طبیعی می توان گفت این نوع ترکیب با بیشترین درصد الیاف پنبه و کم ترین درصد الیاف پلی استر ایجاد می شود و در برخی موارد نیز فقط از الیاف پنبه استفاده می شود که می توان گفت مرغوب ترین و با کیفیت ترین نوع پارچه وال است.

2 . پارچه وال مصنوعی: با توجه به نحوه ترکیب الیاف در ساخت پارچه وال طبیعی می توان گفت که درصد الیاف به کار رفته در پارچه وال مصنوعی به صورت عکس نوع طبیعی آن است به این شکل که درصد الیاف پلی استر بسیار بیشتر از درصد الیاف پنبه به کار رفته در این ترکیب است.

نکات مهم در خرید پارچه وال

نکات مهمی که هنگام خرید پارچه وال باید در نظر داشته باشید ابتدا در نظر گرفتن کاربرد و نوع لباس مورد نیاز جهت دوخت است که از این پارچه می خواهید برای طراحی و دوخت آن استفاده نمایید. پس از مشخص شدن لباس و کاربرد آن به راحتی می توانید از بین انواع نخی آن که وال طبیعی است یا نوع پلی استر که از نوع مصنوعی است مدل های ساده و یا طرح دار پارچه وال را به سادگی انتخاب و خریداری نمایید.

چنانچه نوع و طرح پارچه را به خوبی انتخب کرده باشید این نوع پارچه ها پس از طراحی و دوخت هنگامی که مورد استفاده قرار می گیرند به اندازه ای آزاد و پرچین هستند که هر نوع برجستگی که در بدنتان داشته باشید را به خوبی پنهان می کند، با توجه به این ویژگی می توان گفت بهترین انتخاب برای افراد چاق است.

 

نحوه نگهداری و شستشوی پارچه وال

اولین گام جهت شستشوی پارچه وال قرار دادن آن در آب ولرم یا سرد و مواد شوینده مناسب به میزان نیم ساعت است.

پس از خیس خوردن به صورت کامل نوبت به دومین گام که آبکشی کردن آن است می رسد. جهت آب کشی درست این نوع پارچه دقت داشته باشید که هرگز آن را چنگ نزنید و به حدی آب کشی را ادامه دهید تا تمام مواد شوینده یا صابونی که برای تمیز کردن پارچه در آن به کار برده اید به صورت کامل از پارچه خارج گردد.

سومین گام پس از به پایان رساندن مرحله آب کشی است، در این مرحله برای خشک کردن پارچه وال توصیه می شود که آن را به رخت آویز یا آویز لباس آویزان نمایید.

لازم به ذکر است که پارچه های وال با توجه به ظرافت بسیار زیادی که دارند احتیاج به مراقبت بیشتری نیز دارند. در واقع می توان گفت به اندازه برگ های یک گل دارای لطافت و ظرافت هستند، به همین دلیل همیشه طراحان این نوع پارچه ها پیشنهاد می کنند که شستشوی پارچه های وال را بهتر است به خشکشویی ها بدهید.

نکته مهم دیگری که در خصوص شستشو پارچه وال حتما باید به آن دقت داشته باشید خارج شدن کامل مایع شستشو یا صابون از پارچه است زیرا به جا ماندن پودر شستشو یا صابون در تار و پود پارچه موجب آسیب و تخریب به رنگ و طرح پارچه می گردد.

 • روش درست اتو کردن پارچه وال:

چنانچه قصد دارید پارچه وال شما عمر طولانی تری داشته باشد و بافت و طرح خود را از دست ندهد بهتر است پیش از کامل خشک شدن پارچه و زمانی که مقدار بسیار کمی نم در تار و پود پارچه وجود دارد جهت اتو کردن آن اقدام نمایید. این روند برای اتو کردن در پارچه های وال باعث می گردد که پارچه بهتر و راحت تر اتو شود و همچنین کیفیت خود را حفظ کند. چنانچه نم موجود در پارچه در تمام نقاط آن برابر باشد این کار بهتر صورت می گیرد.

نکته مهمی که در زمان اتو کردن لازم است حتما به آن دقت کنید کف و نوک اتوی مورد استفاده است به این صورت که اگر نوک اتو پریده باشد و یا کف آن تمیز نباشد ممکن است پارچه نخ کش شود که این کار موجب از بین رفتن و آسیب جدی به پارچه است.

نگهداری از پارچه وال به دلیل نوع بافتی که دارد کمی دشوار تر از دیگر پارچه ها است و چنانچه نحوه نگهداری و مراقبت از این نوع پارچه را به خوبی رعایت نکنید با نخ کش شدن این پارچه مواجه می گردید که بدترین آسیب ممکن به این پارچه است.

نحوه خرید پارچه وال

برای تهیه و خرید انواع پارچه وال چهار روش وجود دارد که با توجه به شرایط و نیازتان می توانید هر کدام از این 4 روش را انتخاب نمایید. در ادامه هر کدام از این روش ها را به صورت کامل شرح خواهیم داد.

 • خرید پارچه وال با مراجعه به کارخانه های تولید پارچه وال

در واقع این روش بیشتر برای کسانی توصیه می شود که قصد خرید پارچه وال به صورت عمده را برای تولیدی های لباس و یا فروشگاه خود دارند. که از این طریق به خوبی می توانند انواع پارچه های مورد نیاز خود را انتخاب و با بهترین قیمت و کمترین قیمت به نسبت قیمت موجود در بازارهای بزرگ پارچه خریداری کنند. در این روش پس از اطمینان حاصل شدن از مرغوبیت و معتبر بودن کارخانه می توانید برای خریدهای بعدیتان از طریق وبسایت های همان کارخانه به راحتی پارچه مورد نیازتان را انتخاب و سفارش دهید و دیگر نیازی به مراجعه حضوری نداشته باشید.

 • خرید پارچه وال در نمایشگاه های بزرگ پارچه

روش دیگری که برای خرید و سفارش عمده پارچه وال مورد نیاز توصیه می شود رفتن به نمایشگاه های بزرگ پارچه است که در این نمایشگاه به راحتی می توانید انواع مختلف پارچه وال را در جنس، طرح و رنگ های متفاوت مشاهده کنید و پس از انتخاب آن را سفارش دهید. همچنین در این نمایشگاه ها می توانید پارچه مورد نیاز خود را از تولیدی های خارجی و یا ایرانی انتخاب کنید.

 • خرید پارچه وال از طریق نمایندگی های معتبر پارچه

همانطور که می دانید هر کارخانه تولید پارچه ای در تمام نقاط کشور و یا به عبارتی در تمام شهرها نمایندگی هایی را جهت ارائه محصولات خود برپا کرده اند که شما به راحتی می توانید از این طریق پارچه مورد نیازتان را تهیه نمایید.

تفاوت این روش با دو روش قبل در میزان خرید و سفارش است، در روش خرید پارچه از نمایندگی هم می توانید به صورت عمده خرید و سفارش دهید و هم می تواند به مقدار کم و مورد نیازتان جهت دوخت لباس پارچه دلخواهتان را خریداری کنید.

نکته مهم در انتخاب این روش دقت و توجه به اعتبار و اسم نمایندگی است ، چنانچه این موضوع را در نگیرید ممکن است پارچه ای را که تهیه می کنید از کیفیت لازم برخوردار نباشد.

 • خرید پارچه وال از بازارهای بزرگ پارچه

روش چهارم جهت تهیه و خرید پارچه وال رفتن به بازارهای بزرگ پارچه است که این روش ممکن است کمی وقت گیر باشد و با توجه به نوع قیمت گذاری پارچه در این بازارها کمی گیج شوید و به راحتی نتوانید پارچه مرغوب و مناسب مورد نیازتان را پیدا کنید.

معرفی پارچه وال،خنک و سبک

معرفی پارچه وال

خرید آنلاین پارچه

اما در روش های خرید پارچه وال روشی دیگری نیز وجود دارد که شما به راحتی و بدون حضور در مکان و صرف وقت می توانید انواع پارچه مورد نیازتان را مشاهده و سفارش دهید. چیتلند سرزمین و بازار آنلاین انواع پارچه ها است که شما می توانید نوعی خرید بدون هر گونه واسطه ای داشته باشید. از مزایای خریدآنلاین  پارچه می توان به قیمت مناسب و کیفیت بالای پارچه ها اشاره کرد. همچنین می توانید از این طریق لیست قیمت انواع پارچه را تهیه و با لیست قیمت سایر سایت های فروش پارچه مقایسه نمایید. در این سایت کاتالوگ هایی از انواع پارچه های موجود در طرح ها و رنگ های مختلف قرار داده شده است تا شما انتخابی راحت تر داشته باشید.

قیمت پارچه وال

با توجه به تنوع در نوع جنس و طرح پارچه وال و همینطور نوع کاربرد آن قیمت پارچه وال کاملا متفاوت است. همینطور می توان گفت علاوه بر موارد گفته شده نحوه خرید پارچه نیز در قیمت آن تاثیر دارد. به همین دلیل نمی توان قیمتی مشخص و یکسان برای این پارچه در نظر گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *